Ime autora: Nada Živković
Izdavač: Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda
Mesto i godina izdanja: Beograd 2003
Cena: tiraž rasprodat

 

 

Kada se govori ili piše o narodnom graditeljstvu često se unosi doza poetike, koja neretko vodi u patetiku. Izrazi kao što su dom, toplina, bliskost, sklad, zaštićenost, harmonija, gotovo da su neizbežni u opisu ove arhitekture i njenog doživljaja.

Neizbežna bliskost koju prema ostvarenjima narodnog neimara osetimo kada se nadjemo pred njima, pred materijalizacijom duhovnosti koja dopire iz iskona – čini da ih prihvatamo kao nešto što nam pripada samo po sebi, što ne moramo da zaslužimo. Prema narodnom graditeljstvu odnosimo se, nažalost, kao prema prirodnom okruženju. Ono je tu kao datost neophodna za opstanak našeg biološkog, duhovnog i kulturnog bića, i kao takvo mora da opstane na neki volšeban način koji se podrazumeva, bez našeg učešća.

Boreći se protiv ovakvog odnosa, Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, od svog osnivanja 1960., radi na evidentiranju, proučavanju i očuvanju narodnog graditeljstva.

Na Beogradskom području, koje obuhvata sedamnaest opština, uprkos ubrzanoj urbanizaciji postoji još uvek veliki broj kuća i kamenih belega koji čekaju da od strane svojih vlasnika, meštana, posetilaca i svih koji mogu da doprinesu njihovom kvalitetnom opstanku – budu prepoznati kao vrednost. Katalog i izložba Narodno graditeljstvo spomenik kulture- danas predstavljaju jedan od načina da im se u tome pomogne.