Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda organizovao je 25. maja 2018. godine IX Konferenciju o kulturnom nasledju pod nazivom Kulturno nasledje i društvo – (ne) ravnoteža teorije i prakse u kontekstu održivog razvoja, ekologije i zdravlja. Konferenciju su otvorili v.d.direktora Olivera Vučković, gradski menadžer Goran Vesić, pomoćnik ministra kulture i informisanja Asja Drača Muntean, pomoćnik ministra zaštite životne sredine Biljana Filipović-Djušić. Takodje, na Konferenciji su prisustvovali predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja državni sekretar Negovan Stanković i Milica Djurić.
Izlaganja su bila podeljena u četiri sesije: 1. Kulturno nasledje i održivi razvoj, moderator dr Marina Pavlović 2. Kulturno nasledje i prostori sećanja koju je moderirao docent Filozofskog fakulteta Igor Borozan 3. Kulturno nasledje i zaštita životne sredine i zdravlja koju je moderirao profesor i kardiolog Kliničkog centra dr. Predrag Mitrović 4. Kulturno nasledje, turizam i prezentacija kroz edukativne programe koju je moderirala Nada Živković etnolog Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda. Konferenciju Zavoda kao i svake godine do sada pratio je Zbornik u štamapanom izdanju u kojem su predstavljeni svi izloženi radovi. Poseban segment skupa bio je posvećen Istorijskim kućama Srbije koju je predstavila gospodja Katarina Veljković vlasnica spomenika kulture Dom porodice Veljković.
Ovogodišnjom temom želeli smo da sagledamo stanovišta različitih aktera onih koji se sa nasledjem susreću na direktan način, poput institucija koje se bave zaštitom nasledja svakodnevno u komunikaciji sa gradjanima, ustanovama, kompanijama ali i stanovišta onih koji se sa nasledjem susreću na indirektan način poput korisnika spomenika kulture, investitora, djaka i turista. Zato je ovogodišnja tema obuhvatila stručnjake i saradnike iz oblasti zaštite ali iz oblasti ekonomije, medicine, turizma i zaštite životne sredine čija najnovija istraživanja značajno doprinose širem sagledavanju uloge kulturnog nasledja u današnjem društvu.
Zaključak konferencije jeste integrativni pristup u procesu očuvanja kulturnog nasledja u kojem je interdiciplinaran rad put ka povećanju društvene svesti o vrednostima očuvanja baštine, njenog ekonomskog potencijala i zdravijeg okruženja.