Danas, 27. jula kada se navršilo tačno 78 godina od ukidanja logora Staro sajmište Predsednik Republike Srbije u prisustvu visokih predstavnika države Srbije i diplomatskog kora, otvorio je početak radova na Centralnoj kuli Starog sajmišta prema projektu koji je uradio Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda u saradnji i uz pomoć Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i institucija Grada Beograda.
Zavod se dugi niz godina bavi proučavanjem, analizom, vrednovanjem i zaštitom objekata i prostora „Starog sajmišta – logora gestapoa“, koje je utvrdjeno za spomenik kulture 1987. godine („Službeni list grada Beograda“ br.16/87). Takodje, aktivno je učestvovao u radu Komisije za utvrdjivanje koncepcije programa Memorijalnog kompleksa „Staro sajmište“, kao tehnička i stručna podrška u postupku donošenja Zakona o osnivanju Memorijalnog centra „Staro sajmište“.
U dosadašnjem periodu, od 1992. godine izradio je samostalno i u saradnji sa raznim institucijama niz projekata, istraživanja i stručnih elaborata sa ciljem prikupljanja svih podataka o objektu Centralne kule kompleksa Starog sajmišta u Beogradu. Izrada Programa i projektnog zadatka rekonstrukcije i revitalizacije Centralne kule 2012. godine prethodila je detaljnom snimanju objekta i izradi Projekta postojećeg stanja Centralne kule već sledeće godine.
Tokom svog postojanja Kula je pretrpela promene koje su posledica njene različite namene u pojedinim istorijskim periodima. Objektu je promenjen autentični izgled usled brojnih intervencija kako na fasadi i delimično u volumenu, tako i u samom enterijeru. Autentično su postojala četiri segmenta kružne forme objekta koja su bila ulazna stepeništa, a preostala četiri segmenta su činili prostori koji su korišćeni pristupom sa spoljne strane. Dvoja od četiri stepeništa su uklonjena, a preostala dva su delimično uklonjena (jedna polovina je sačuvana, a druga je uklonjena). U delovima objekta u kojima su uklonjena stepeništa u posleratnom periodu formirane su improvizovane šupe i ostave, od kojih dve i danas postoje imajući u vidu da su zidane čvrstim gradjevinskim materijalom. Četiri segmenta spoljnog prstena, koja su se koristila sa pristupom sa spoljne strane, takodje su u periodu neposredno posle Drugog svetskog rata transformisana, tako što su ulazna vrata i izlozi prepravljeni u prozore, a pristup je formiran iz unutrašnjeg središnjeg kružnog dela objekta.
Cilj izrade projekta bila je rekonstrukcija, sanacija i adaptacija objekta sa vraćanjem njegovog autentičnog gabarita i izgleda, vraćanje uklonjenih delova, transformacija fasadnih otvora u izvorne pozicije i veličine, sanacija svih oštećenja i devastacija i adaptacija za novu namenu.
Tokom rada na izradi ovih elaborata i projekata stručni saradnici Zavoda susreli su se sa brojnim administrativnim i tehničkim problemima poput nepravilne katastarske uknjižbe, pogrešno upisanog gabarita i spratnosti objekta. U cilju rekonstrukcije autentičnog gabarita i volumena, Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda je zajedno sa Gradskim zavodom za veštačenje koji je izradio stručno mišljenje, dokazao kako je autentično izgledao objekat, kakve je arhitektonske forme, oblika i volumena bio i u tom smislu je izvršio ažuriranje podataka, korekciju i ispravku kopije plana katastarske parcele na kojoj se nalazi objekat Centralne kule, kao i korekciju upisane spratnosti objekta, neophodne za dalji rad na izradi projektne dokumentacije.
Uz finansiranje i saradnju sa Ministarstvom kulture i informisanja Vlade Republike Srbije 2020. godine stručni saradnici Zavoda započeli su izradu obimne i kompleksne dokumentacije Idejnog rešenja, Idejnog projekta i Projekta za izvodjenje radova na rekonstrukciji, adaptaciji i sanaciji Centralne kule kompleksa Starog sajmišta u Beogradu.
Zbog izuzetno lošeg i degradirajućeg stanja objekta, njegove devastirane unutrašnjosti sa ogromnom količinom otpada i smeća, statički ugroženom konstrukcijom izazvanom dugim negativnim atmosferskim uticajima i nebrigom i neadekvatnim korišćenjem objekta, Zavod je prethodnih godina više puta u saradnji sa gradskim komunalnim preduzećima organizovao kompletno čišćenje objekta od nagomilanog otpada i dezinfekciju unutrašnjosti kako bi se objekat mogao tehnički snimiti i zaštititi od daljeg bespravnog korišćenja. Izradjen Projekat rekonstrukcije, adaptacije i sanacije objekta Centralne kule u kompleksu Starog sajmišta u Beogradu dobio je potrebne dozvole i saglasnosti u prvoj polovini 2022. godine, čime su se stekli uslovi za početak realizacije radova na obnovi i zaštiti ovog izuzetnog objekta, prvog u nizu sačuvanih autentičnih objekata prvog beogradskog sajamskog kompleksa, koji će biti obnovljeni u okviru Memorijalnog centra „Staro sajmište“ u Beogradu.
Naša misija na prostoru Memorijalnog centra Staro sajmište se nastavlja kroz vršenje konzervatorskog nadzora i praćenje sprovodjenje mera zaštite na Centralnoj kuli, ali i daljem radu na izradi projektne dokumentacije za obnovu Italijanskog paviljona kojom je predvidjeno vraćanje autentičnog izgleda još jednom objektu koji predstavlja integralni deo spomenika kulture „Staro sajmište – Logor Gestapoa“. Projektnu dokumentaciju je ispred Zavoda uradio tim stručnih saradnika: Aleksandra Šević, arhitekta konzervator, dr Saša Mihajlov, istoričarka umetnosti konzervator, Olivera Milić i Suzana Lazović arhitektonske tehničarke, koje su se sveobuhvatnim proučavanjem i radom bavile više od deset godina, uz svesrdnu podršku direktorke Olivere Vučković.